Stajich research

CEPCEB Awardees

Breadcrumb

2021

plants sprouting

Postdoctoral Awardee

WENWEI LIN

Botany and Plant Sciences

Alison Mills Award Picture

Bailey Farms Graduate Student Awardee

ALISON MILLS

Carolyn Rasmussen Lab
Botany & Plant Sciences

plants sprouting

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

GABRIELLA SALAZAR SORIANO

Karine Le Roch

Natasha V. Raikhel Award

KARINE LE ROCH

Director Center for Infectious Disease and Vector Research

Molecular, Cell & Systems Bio

plants sprouting

REGIONAL SCIENCE FAIR AWARD

 

Not available.

2020

Chien Yu Huang

Postdoctoral Awardee

CHIEN-YU HUANG

H. Jin Lab
Microbiology & Plant Pathology

Antara Chakravarty

Graduate Student Awardee

ANTARA CHAKRAVARTY

A. Rao Lab
Microbiology & Plant Pathology

Stephanie Martinez

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

DIONNE MARTIN

D. Nelson & J. Stajich Labs

plants sprouting

California Science Fair Awardee

 

Cancelled due to COVID-19

plants sprouting

Regional Science Fair Awardee

 

Cancelled due to COVID-19

2019

Mauricio Reynoso and Germain Pauluzzi

Postdoctoral Awardees

MAURICIO REYNOSO & GERMAIN PAULUZZI

J. Bailey-Serres Lab
Botany & Plant Sciences

Mauricio Reynoso and Germain Pauluzzi

Graduate Student Awardees

MAURICIO REYNOSO & GERMAIN PAULUZZI

J. Bailey-Serres Lab
Botany & Plant Sciences

Wiphawee Leesuttiponchai

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

WIPHAWEE LEESUTTIPONCHAI

H. Judelson Lab
Microbiology & Plant Pathology

Stephanie Martinez

California Science Fair Awardee

STEPHANIE MARTINEZ

D. Nelson Lab
Botany & Plant Sciences

plants sprouting

Regional Science Fair Awardee

DAVID HE

Canyon Crest Academy, San Diego

Second Place:

DANIEL FENG

University High School, Irvine

2018

Honghong Wu

Postdoctoral Awardee

HONGHONG WU

J. Giraldo Gomez Lab
Botany & Plant Sciences

Kelley Clark

Graduate Student Awardee

KELLEY CLARK

Wenbo Ma Lab
Microbiology & Plant Pathology

Simran Sandhu

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

SIMRAN SANDHU

L. Walling Lab & P. Atkinson Lab
Botany & Plant Sciences

plants sprouting

California Science Fair Awardee

ALINA POLLNER

Canyon Crest Academy, San Diego

Second Place:

ANTHONY J. CASTILLO

St. John Bosco High School, Los Angeles

plants sprouting

Regional Science Fair Awardee


Not available.

2017

Yongjian Qiu

Postdoctoral Awardee

YONGJIAN QIU

M. Chen Lab
Botany & Plant Sciences

Chan Yul Yoo

(Tech-Talk Awardee)

CHAN YUL YOO

Assistant Project Scientist
M. Chen Lab
Botany & Plant Sciences

Pablo Martinez

Graduate Student Awardee

PABLO MARTINEZ

C. Rasmussen Lab
Botany & Plant Sciences

Sean Cabanlit

Neil Campbell Undergraduate Student Awardees

SEAN CABANLIT

J. Bailey-Serres Lab
Botany & Plant Sciences

 

Victoria Morris

VICTORIA MORRIS

C. Rasmussen Lab
Botany & Plant Sciences

plants sprouting

California Science Fair Awardee

ESTHER KOH

 

Martin Luther King High School, Riverside

plants sprouting

Regional Science Fair Awardee

ESTHER KOH

 

Martin Luther King High School, Riverside

2016

plants sprouting

Postdoctoral Awardee

YANG LI

S. Ding Lab
Microbiology & Plant Pathology

Ka Wai Ma

Graduate Student Awardee

KA-WAI MA

W. Ma Lab
Microbiology & Plant Pathology

Raphael Reyes

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

RAPHAEL REYES

K. Le Roch Lab
Cell Biology & Neuroscience

plants sprouting

California Science Fair Awardee

SANDHYA KALAVACHERLA

Amador Valley High School, Pleasanton

plants sprouting

Regional Science Fair Awardees


ESTHER KOH

Martin Luther King High School, Riverside


Honorable Mention:

CRYSTAL ROSE HORTON

Wester Center Academy, Hemet

2015

CHANGJUN YOU

Postdoctoral Awardee

CHANGJUN YOU

Y. Wang Lab
Chemistry

JINFENG LU

Graduate Student Awardees

JINFENG LU

S-W. Ding Lab
Microbiology & Plant Pathology

 

JEANNETTE RAPICAVOLI

(Tech-Talk Awardee)

JEANNETTE RAPICAVOLI

C. Roper Lab
Microbiology & Plant Pathology

KYLE PALOS

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

KYLE PALOS

P. Springer Lab
Botany & Plant Sciences

plants sprouting

California Science Fair Awardees

SAUMYA R. KEREMANE

Martin Luther King High School, Riverside
 

Honorable Mention:

NIVEDITA KANRARSTEM

Academy, Riverside

plants sprouting

Regional Science Fair Awardees

LAUREN M. HINKLEY

Thousand Oaks High School, Ventura County
 

Second Place:

KAPIL SINHA

Salinas High School, Monterey County

2014

TOKUJI TSUCHIYA

Postdoctoral Awardees

TOKUJI TSUCHIYA

T. Eulgem Lab
Botany & Plant Sciences

 

RONALD GORHAM

(Tech-Talk Awardee)

RONALD GORHAM

D. Morikis Lab
Bioengineering

SHAOFANG LI

Graduate Student Awardee

SHAOFANG LI

X. Chen Lab
Botany & Plant Sciences

CHRISTOPHER CONNER

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

CHRISTOPHER CONNER

K. Le Roch Lab
Cell Biology & Neuroscience

plants sprouting

California Science Fair Awardees

SAUMYA R. KEREMANE

Martin Luther King High School, Riverside
 

Honorable Mention:

EMILY WANG

Santa Clara County

plants sprouting

Regional Science Fair Awardee

SAUMYA R. KEREMANE

Martin Luther King High School, Riverside
 

Honorable Mention:

SABRINA HOUSTON

Centennial High School, Corona/Norco

2013

SHENGBEN LI

Postdoctoral Awardee

SHENGBEN LI

X. Chen Lab
Botany & Plant Sciences

MING WANG

Graduate Student Awardee

MING WANG

H. Jin Lab
Microbiology & Plant Pathology

 

ANIRBAN CHAKRABORTY

(Tech-Talk Awardee)

ANIRBAN CHAKRABORTY

A. Roy-Chowdhury Lab
Electrical Engineering

GRANT BRADY

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

GRANT BRADY

T. Girke Lab
Botany & Plant Sciences

plants sprouting

California Science Fair Awardees

NATALIE NG.

Monta Vista High School, Cupertino

Honorable Mention:

ERIC S. CHEN

Canyon Crest Academy, San Diego

plants sprouting

Regional Science Fair Awardee

 

Not available.

2012

ABEL ROSADO

Postdoctoral Awardee

ABEL ROSADO

N. Raikhel Lab
Botany & Plant Sciences

 

RUIXI LI

N. Raikhel Lab
Botany & Plant Sciences

 

Graduate Student Awardee

YUANYUAN ZHAO

X. Chen Lab
Botany & Plant Sciences

ASHLEY YEE

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

ASHLEY YEE

L. Walling Lab
Botany & Plant Sciences

plants sprouting

California Science Fair Awardee

ERIC S. CHEN

Canyon Crest Academy, San Diego
 

Honorable Mention:

JIHO PARK

University High School, Irvine

plants sprouting

Regional Science Fair Awardee

ASHLEY BIANCO

River Springs Charter School, Palms Springs

Honorable Mention:

TERI LAMBROS

Upland High School, Upland

2011

HUANBIN ZHOU

Postdoctoral Awardee

HUANBIN ZHOU

W. Ma Lab
Microbiology & Plant Pathology

GREGORY BARDING

Graduate Student Awardee

GREGORY BARDING

C. Larive / J. Bailey-Serres Labs
Chemistry / Botany & Plant Sciences

MATTHEW ALPERT

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

MATTHEW ALPERT

S. Lonardi Lab
Computer Science & Engineering

California Science Fair Awardees

SANJNA GHANSHANI

Orange County

Honorable Mention:

ASHLEY BIANCO

River Springs Charter School, Palm Springs

Regional Science Fair Awardee

 

Not available.

2010

ANGELIKA MUSTROPH

Postdoctoral Awardee

ANGELIKA MUSTROPH

J. Bailey-Serres Lab
Botany & Plant Sciences

TONGDA XU

Graduate Student Awardee

TONGDA XU

Z. Yang Lab
Botany & Plant Sciences

FITZ-GERALD DIALA

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

FITZ-GERALD DIALA

K. Borkovich Lab
Microbiology & Plant Pathology

California Science Fair Awardees

ANDREW MA

Lynbrook High School, Santa Clara

Honorable Mention:

ALEXANDER J. SERCEL

Los Angeles County

Regional Science Fair Awardees

CHRISTINA GERGES

Martin Luther King High School, Riverside

Honorable Mention:

JUAN HERNANDEZ

Summit High School, Fontana

2009

VANITHA RAMACHANDRAN

Postdoctoral Awardee

VANITHA RAMACHANDRAN

X. Chen Lab
Botany & Plant Sciences

KEVIN HORAN

Graduate Student Awardee

KEVIN HORAN

T. Girke Lab
Botany & Plant Sciences

Nolan Ung

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

NOLAN UNG

H. Smith Lab
Botany & Plant Sciences

California Science Fair Awardees

RONIT B. ABRAMSON

Canyon Crest Academy, San Diego

Honorable Mention:

NITISH LAKHANPAL

University High School, Irvine

Regional Science Fair Awardee

SANJANA MARPADGA

Upland High School, Upland

2008

Marcela Rojas
EUN-JU (JULIE) SOHN

Postdoctoral Awardees

MARCELA ROJAS-PIERCE &
EUN-JU (JULIE) SOHN

N. Raikhel Lab
Botany & Plant Sciences

COLLEEN KNOTH

Graduate Student Awardee

COLLEEN KNOTH

T. Eulgem Lab
Botany & Plant Sciences

ZUH JYH (DANIEL) LIN

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

ZUH JYH (DANIEL) LIN

H. Smith Lab
Botany & Plant Sciences

California Science Fair Awardee

SRAVYA KEREMANE

John W. North High School, Riverside

Regional Science Fair Awardee

SRAVYA KEREMANE

John W. North High School, Riversidev

2007

TAKESHI FUKAO

Postdoctoral Awardee

TAKESHI FUKAO

J. Bailey-Serres Lab
Botany & Plant Sciences

Graduate Student Awardee

XIAO-HONG WANG

S.W. Ding Lab
Microbiology & Plant Pathology

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

MONI BHATTACHARYA

H. Smith Lab
Botany & Plant Sciences

California Science Fair Awardees

ALEX NOTHNAGEL

John W. North High School

Honorable Mention:

SHADMAN CHOWDHURY

Regional Science Fair Awardees

VASILIOS MORIKOS

Poly High School, Riverside

Honorable Mention:

SRAVYA KEREMANE

North High School, Riverside

2006

Postdoctoral Awardee

RUI LU

S.W. Ding Lab
Microbiology & Plant Pathology

Graduate Student Awardee

KAI HSEIH

A. Huang Lab
Botany & Plant Sciences

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

DALE AROMDEE

L. Walling Lab
Botany & Plant Sciences

California Science Fair Awardees

VINAY TRIPURANENI

Clovis West High School, Fresno

Honorable Mention:

SEAN PI

North Torrance High School, Torrance

Regional Science Fair Awardee

SRAVYA KEREMANE

John W. North High School, Riverside

Honorable Mention:

VASILIOS MORIKIS

Poly High School, Riverside

2005

Postdoctoral Awardee

JAN ZOUHAR

N. Raikhel Lab
Botany & Plant Sciences

Graduate Student Awardee

WAN-CHING LIN

P. Springer Lab
Botany & Plant Sciences

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

JOSH LAURICHA

T. Girke Lab
Bioinformatics Core

California Science Fair Awardee

DANIELLE ANDREWS

Torrey Pines High School, Encinitas

Honorable Mentions:

ALEKSANDR GORIN

Children's Creative and Performing Arts Academy, San Diego

JEFFREY L. JENSEN

High Tech High School, San Diego

OLIVER RICKARD

Arcata High School, Arcata

Regional Science Fair Awardee

VASILIOS MORIKOS

Poly High School, Riverside

2004

AUDREY AH FONG

Postdoctoral Awardee

AUDREY AH FONG

H. Judelson Lab
Microbiology & Plant Pathology

HAIFENG LI

Graduate Student Awardees

HAIFENG LI

T. Jiang Lab
Computer Science & Eng.

 

SUNRAN KIM

SUNRAN KIM

E. Lord Lab
Botany & Plant Sciences

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee

 

Not available.

California Science Fair Awardees

MORIAH NACHBAUER

Crystal Springs Uplands School, Hillsborough

Honorable Mentions:

EDITH A. PIERRE-JEROME

Mount Miguel High School, Spring Valley

SALLY E. STANTON

Los Gatos High School, Los Gatos

Regional Science Fair Awardees

MIRAE YANG


ANGELICO RAZON

Corona

2003

YING FU

Postdoctoral Awardees

YING FU

Z. Yang Lab
Botany & Plant Sciences

 

HONGWEI LI

HONGWEI LI

S. W. Ding Lab
Microbiology & Plant Pathology

YING GU

Graduate Student Awardee

YING GU

Z. Yang Lab
Botany & Plant Sciences

Neil Campbell Undergraduate Student Awardee


Not available.

California Science Fair Awardee

SUDEEP BANERJEE

Clovis West High School, Fresno

 

Honorable Mentions:

KATHERINE HILL

Woodbridge High School, Irvine

 

ANAND S. BHAGWAT

Torrey Pines High School, Encinitas

Regional Science Fair Awardee

LOGAN CREIGHTON

Cornerstone Christian School, Chino

Let us help you with your search