CEPCEB Award Fund

The CEPCEB Award Fund was established in 2002 to provide critical scholarship support to promising young scientists. These awards annually recognize research excellence in plant cell biology, genomics and bioinformatics by pre-college students, undergraduate students, graduate students, and postdoctoral researchers. The Award Fund also sponsors an annual special seminar and awards ceremony where an invited prominent scientist presents his or her work. If you would like to help CEPCEB in honoring the talent and dedication of these deserving young scientists, please see our list of awards below and consider a monetary contribution. All donations are tax deductible.

  • The Neil Campbell CEPCEB Undergraduate Student Award for Outstanding Research ($500)

  • The CEPCEB Graduate Student Award for Outstanding Research ($500)

  • The CEPCEB Postdoctoral Award for Outstanding Research ($500)

  • The CEPCEB Inland Region Science Fair Award [High School] ($100)

  • The CEPCEB California State Science Fair Award [High School] (Winner: $500; Honorable Mention: $100)

To Make a Donation to This Fund

Postdoctoral Awardee(s)
Graduate Student Awardee(s)
Neil Campbell Undergraduate Student Awardee(s)
California Science Fair Awardee(s)
Regional Science Fair Awardee(s)
2003
YING FU
Z. Yang Lab
Botany & Plant Sciences

HONGWEI LI
S. W. Ding Lab
Plant Pathology

YING GU
Z. Yang Lab
Botany & Plant Sciences
 -NA-
SUDEEP BANERJEE
Clovis West High School, Fresno
Honorable Mentions:
KATHERINE HILL 
Woodbridge High School, Irvine

ANAND S. BHAGWAT
Torrey Pines High School, Encinitas
LOGAN CREIGHTON
Cornerstone Christian School, Chino
2004
AUDREY AH FONG 
H. Judelson Lab
Plant Pathology
HAIFENG LI 
T. Jiang Lab
Computer Science & Eng.

SUNRAN KIM 
E. Lord Lab
Botany & Plant Sciences

-NA- MORIAH NACHBAUER
Crystal Springs Uplands School, Hillsborough

Honorable Mentions: 
EDITH A. PIERRE-JEROME
Mount Miguel High School, Spring Valley
SALLY E. STANTON
Los Gatos High School, 
Los Gatos

MIRAE YANG
ANGELICO RAZON
Corona
2005
JAN ZOUHAR 
N. Raikhel Lab
Botany & Plant Sciences
WAN-CHING LIN
P. Springer Lab
Botany & Plant Sciences
JOSH LAURICHA
T. Girke Lab
Bioinformatics Core
DANIELLE ANDREWS
Torrey Pines High School, Encinitas

Honorable Mentions: 
ALEKSANDR GORIN 
Children’s Creative and Performing Arts Academy, 

San Diego
JEFFREY L. JENSEN 
High Tech High School,

San Diego
OLIVER RICKARD 
Arcata High School,

Arcata 

VASILIOS MORIKOS
Poly High School,
Riverside
2006
RUI LU 
S.W. Ding Lab
Plant Pathology
KAI HSEIH
A. Huang Lab
Botany & Plant Sciences
DALE AROMDEE
L. Walling Lab
Botany & Plant Sciences
VINAY TRIPURANENI 
Clovis West High School, Fresno

Honorable Mention: 
SEAN PI
North Torrance High School, Torrance

SRAVYA KEREMANE 
John W. North High School, Riverside

Honorable Mention: 
VASILIOS MORIKIS
Poly High School,

Riverside

2007
TAKESHI FUKAO
J. Bailey-Serres Lab
Botany & Plant Sciences
XIAO-HONG WANG
S.W. Ding Lab
Plant Pathology
MONI BHATTACHARYA
H. Smith Lab
Botany & Plant Sciences
ALEX NOTHNAGEL
John W. North High School

Honorable Mention: 
SHADMAN CHOWDHURY 

VASILIOS MORIKOS
Poly High School,
Riverside

Honorable Mention: 
SRAVYA KEREMANE
North High School,

Riverside

2008
MARCELA ROJAS-PIERCE and
EUN-JU (JULIE) SOHN
N. Raikhel Lab
Botany & Plant Sciences
COLLEEN KNOTH
T. Eulgem Lab
Botany & Plant Sciences
ZUH JYH (DANIEL) LIN 
H. Smith Lab
Botany & Plant Sciences
SRAVYA KEREMANE
John W. North High School,
Riverside
SRAVYA KEREMANE
John W. North High School,
Riverside
2009
VANITHA RAMACHANDRAN 
X. Chen Lab
Botany & Plant Sciences
KEVIN HORAN
T. Girke Lab
Botany & Plant Sciences
NOLAN UNG
H. Smith Lab
Botany & Plant Sciences
RONIT B. ABRAMSON
Canyon Crest Academy,
San Diego 

Honorable Mention: 
NITISH LAKHANPAL
University High School, Irvine

SANJANA MARPADGA
Upland High School, Upland
2010
ANGELIKA MUSTROPH
J. Bailey-Serres Lab
Botany & Plant Sciences
TONGDA XU
Z. Yang Lab
Botany & Plant Sciences
FITZ-GERALD DIALA
K. Borkovich Lab
Plant Pathology & Microbiology
ANDREW MA
Lynbrook High School,
Santa Clara

Honorable Mention:
ALEXANDER J. SERCEL
Los Angeles County

CHRISTINA GERGES
Martin Luther King High School,
Riverside, USD

Honorable Mention:
JUAN HERNANDEZ
Summit High School,
Fontana USD

2011
HUANBIN ZHOU
W. Ma Lab
Plant Pathology & Microbiology
GREGORY BARDING
C. Larive/J. Bailey-Serres Labs
Chemistry/Botany & Plant Sciences
MATTHEW ALPERT
S. Lonardi Lab
Computer Science & Engineering
SANJNA GHANSHANI
Orange County

Honorable Mention: 
ASHLEY BIANCO
River Springs Charter School, Palm Springs

-NA-
2012
ABEL ROSADO
N. Raikhel Lab
Botany & Plant Sciences

RUIXI LI
N. Raikhel Lab Botany & Plant Sciences

YUANYUAN ZHAO
X. Chen Lab
Botany & Plant Sciences
ASHLEY YEE
L. Walling Lab
Botany & Plant Sciences
ERIC S. CHEN
Canyon Crest Academy, San Diego

Honorable Mention:
JIHO PARK
University High School, Irvine

ASHLEY BIANCO
River Springs Charter School, Palms Springs

Honorable Mention:
TERI LAMBROS
Upland High School

2013
SHENGBEN LI
X. Chen Lab
Botany & Plant Sciences
MING WANG
H. Jin Lab
Plant Pathology & Microbiology

ANIRBAN CHAKRABORTY
(Tech-talk Awardee)
A. Roy-Chowdhury Lab
Electrical Engineering

GRANT BRADY
T. Girke Lab
Botany & Plant Sciences 
NATALIE NG
Monta Vista High School, Cupertino

Honorable Mention:
ERIC S. CHEN
Canyon Crest Academy, San Diego 

-NA-
2014
TOKUJI TSUCHIYA
T. Eulgem Lab
Botany & Plant Sciences

RONALDGORHAM
(Tech-talk Awardee)
D. Morikis Lab
Bioengineering

SHAOFANG LI
X. Chen Lab
Botany & Plant Sciences
CHRISTOPHER CONNER
K. Le Roch Lab
Cell Biology & Neuroscience
SAUMYA R. KEREMANE
Martin Luther King High School, Riverside

Honorable Mention:
EMILY WANG
Santa Clara County

SAUMYA R. KEREMANE
Martin Luther King High School, Riverside

Honorable Mention:
SABRINA HOUSTON
Centennial High School,
Corona/Norco

2015
CHANGJUN YOU
Y. Wang Lab
Chemistry
JINFENG LU
S-W. Ding Lab
Plant Pathology & Microbiology

JEANNETTE RAPICAVOLI
(Tech-talk Awardee)
C. Roper’s Lab
Plant Pathology & Microbiology

KYLE PALOS
P. Springer Lab
Botany & Plant Sciences 
SAUMYA R. KEREMANE
Martin Luther King High School, Riverside

Honorable Mention:
NIVEDITA KANRAR
STEM Academy, Riverside

LAUREN M. HINKLEY
Thousand Oaks High School, Ventura County

Second Place:
KAPIL SINHA
Salinas High School, Monterey County

2016
YANG LI
S. Ding Lab
Plant Pathology & Microbiology
KA-WAI MA
W. Ma Lab
Plant Pathology & Microbiology
RAPHAEL REYES
K. LeRoch Lab
Cell Biology & Neuroscience 
SANDHYA KALAVACHERLA
Amador Valley High School, Pleasanton
ESTHER KOH
Martin Luther King High School, Riverside

Honorable Mention:
CRYSTAL ROSE HORTON
Wester Center Academy, Hemet

2017
YONGJIAN QIU
M. Chen Lab
Botany & Plant Sciences 
PABLO MARTINEZ 
C. Rasmussen  Lab
Botany & Plant Sciences 
SEAN CABANLIT
J. Bailey-Serres  Lab
Botany & Plant Sciences 

VICTORIA MORRIS  
C. Rasmussen  Lab
Botany & Plant Sciences

ESTHER KOH
Martin Luther King High School, Riverside
ESTHER KOH
Martin Luther King High School, Riverside
2018
HONGHONG WU
J. Giraldo Gomez Lab
Botany & Plant Sciences
KELLEY CLARK
Wenbo Ma Lab
Microbiology & Plant Pathology
SIMRAN  SANDHU
L. Walling Lab & P. Atkinson Lab
Botany & Plant Sciences 
ALINA POLLNER
Canyon Crest Academy, San Diego

Second Place:
ANTHONY J. CASTILLO
St. John Bosco High School, Los Angeles

-NA-